Laptop Isinma Sorunu 2018 | Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümü

Bu yazımda sizlere herkesin kabusu olan laptop ısınma sorunu çözümü için neler yapabileceğinizi anlatacağım. Gelişen teknoloji çağında herkesin evinde mutlaka dizüstü bilgisayarları ya da masaüstü bilgisayar mutlaka vardır.

İlk aldığımız zamanlarda bilgisayar çok iyi çalışsa da zamanla bilgisayarın donmaya ve kasma sorunlarının ortaya çıktığını biliyoruz. Bu nedenlerden dolayı da laptop isınma sorunu yaşıyoruz ve işlevsel olarak bilgisayardan maksimum verimi alamıyoruz.

Bir Laptop Neden Isınır?

Teknoloji devlerin üretmiş olduğu ( en iyi samsung laptopları, en iyi toshiba bilgisayarları , dell, casper, apple, hp vb.) dizüstü ve masaüstü bilgisayarların ısınma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • En çok bilgisayar işlemcisinin çok düşük olması ( i3 ve altı işlemciler)
 • Bilgisayar pil kapasitesinin düşük olması buna bağlı olarak çok isınıyor olması
 • Bilgisayarı diz üstünde kullanılması
 • Harddisk dediğimiz hdd nin paylaşımlı olmasından kaynaklı sorunlar nedeniyle aşırı isınma sorunu yaşanabilmektedir.

Yukarıda ki maddelere eklenecek birçok neden vardır. Dilerseniz vakit kaybetmeden bilgisayar ısınmasına çözümüne geçelim.

Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Evet arkadaşlar kabul edelim ki aldığımız her bilgisayarı çok iyi kullanmıyoruz. Öncelikle hatayı kendimizde arayacağız. Şimdi maddeler halinde laptop ısınma sorunu çözümüne geçelim.

 • Eğer bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa ilk çözüm yolu deneyimli birine bilgisayar fanını temizletmek (overclock işlemi) olacaktır. Bu işlem laptop ısınma sorununu %70 azaltacaktır. Eğer bilgisayar fanınız toz içindeyse en büyük ısınma buradan kaynaklanır.
  Kendimizde süpürge makinası ile fanı kısmen de olsa temizleyebiliriz.
 • Laptop ısınmalarında diz üstünde veya güneş ışınlarının çok geldiği açık alanlar (park ve cafe vb.) da mecbur kalmadığınız sürece kullanmayınız.
 • Mutlaka markası ne olursa olsun bir laptop fan soğutucu kullanmalısınız.

laptop-fan-soğutucu-300x198

 • Arka planda yer alan ve çalışan gereksiz uygulamaları kapatın. Bunun için Game Booster programı önerebilirim, program sayesinde oyunlarda veya grafik işlemlerde arka planda yer alan ve çalışan uygulamalar tamamen otomatik olarak kapatılır. Kendimde şu an bu programı kullanmaktayım.
 • Pilde veya prizde kullandığınız bilgisayarın işlemci hızını düşürün. Bunun için resimde görüldüğü gibi ayarlama yapınız.

laptop ısınma sorunu

 

 • Bilgisayarı prizde kullanıyorsanız bataryayı çıkarın ve öyle kullanın bu işlem batarya ömrünü uzatır.
 • Virüs programı mutlaka kullanın. Benim de şu an kullandığım Webroot Secure Anywhere programıdır.

laptop ısınma sorunu çözümü

Laptop isınma sorununun nedenleri ve çözümlerini sizler için derlemiş olduk. Bilgisayar ile ilgili diğer yazılarım olan Bilgisayar hızlandırma yolları, Windows 10 hızlandırma göz atabilirsiniz.

Okan Yüklet

Merhaba ben Okan Yüklet Teknoyuklet sitesinin kurucusuyum. Aktif olarak eğitim hayatıma devam ederken bir yandan da hobi olarak teknolojiye dair güncel sorun ve öneriler hakkında yazılar yazmaktayım. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.