Iphone Format Atma | Hızlı Iphone Sıfırlama | Iphone Ayarları 2018

Gelişen teknoloji çağında akıllı telefonlara sahip kişilerin farklı nedenlerden dolayı format atmak isteyebiliyorlar. Bugün bu yazımda iphone format atma işlemlerini resimli olarak anlatacağım. Yazıya başlamadan önce format atma işlemlerinden oluşabilecek sorunlardan teknoyuklet sorumlu değildir.
Iphone format atma işlemleri bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan kolayca iphone sıfırlamayı yapabilirsiniz. Iphone format atma ve iphone sıfırlama aynı şeylerdir. Iphone sıfırlama işlemi ve fabrika ayarlarına döndürme tüm iphone modellerinde aynıdır.

Hızlı Iphone Format Atma

Akıllı telefon pazarında yerini her daim koruyan iphone modellerinde daha öncesinde hızlı format atma işleminde yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Maddeler halinde nasıl format atılacağını sıralayacak olursak;

 • Iphone fabrika ayarlarına döndürme öncesinde telefonunuzun şarjını en az %50 ve üstü olana kadar şarj edin.
 • Önemli verilerinizi format atma işleminden önce itunes veya icloud üzerinden yedekleyiniz.
 • Telefonunuzu ilk aldığınızda ya da şu an kullandığınız kilit parolasını bilmeniz gerekmektedir.

Tüm işlemleri yaptıktan daha sonra hızlı iphone format atma sıfırlama ya da hızlı iphone format atma işlem için;

 • Ayarlar-Genel-Sıfırla sekmesine tıklıyoruz.

Iphone sıfırlama bölümüne tıkladığınızda karşınıza resimde ki gibi 6 farklı sıfırlama işlemi gelecektir. Sizin yapacağınız işlem Tüm içerikleri ve Ayarları Sil sekmesine tıklamanızdır.iphone format atma

Daha sonra uyarı olarak Iphone’u sil sekmesine tıklayarak hızlı bir şekilde sıfırlama yapmış olacaksınız.Diğer sıfırlama ayarları yapmak isteyenler için ;

 • Tüm Ayarları Sıfırla: Bu işlemde tüm tercihleriniz ve ayarlarınız sıfırlanır.
 • Ağ ayarlarını sıfırla: Bu işlemde daha önce kullanılan tüm ağların listesi ve VPN ayarlarınız silinir. Wi-Fi de bağlı olduğunuz ağlarla bağlantınız kesilir. Wi-Fi ve “Ağlara Katılmadan Sor” ayarları açık kalır.
 • Klavye sözlüğünü sıfırla: Bu işlemde ise mesajlaşırken iphone kelime önerilerinin hepsini reddetmiş olacaksınız. Yani her kelimeyi kendiniz klavye sözlüğünü yazmak zorunda kalacaksınız.
 • Ana Ekran Yerleşimini Sıfırla: Iphone ana ekran üzerinde oluşturduğunuz tüm klasörler ve da yaptığınız uygulama yerlerindeki değişimler yok olacaktır.
 • Konum ve Gizliliği Sıfırla: Akıllı telefonunuza yüklediğiniz her uygulama ilk açılışta sizden konumunuzu erişmek için izin ister. Bu işlemde tüm izinleri iptal etmiş olacaksınız.

Iphone Tuşlarla Format Atma

Yukarıdaki hızlı format işlemlerinden farklı olarak yapabileceğiniz biraz riskli olan iphone tuşlarla format atma işlemi için şu adımları uygulayınız;

 • Telefonunuzun Home tuşu ile açma kapama tuşunu aynı anda 10-15 sn basılı tutun.

iphone-format-atma-tuşlarla-276x300

 • Apple logosunu gördüğünüz de telefonunuz yeniden başlayacaktır. Açılma süresi belki biraz geç olabilir.
 • Bu işlemle birlikte sadece kasma veya donmalarda uygulanan bir yöntem olup tüm ayarlarınız ve verileriniz silinmeyecektir.

Iphone format atma işlemleri bu kadar olup tüm iphone modelleri için uygulayabilirsiniz.

Okan Yüklet

Merhaba ben Okan Yüklet Teknoyuklet sitesinin kurucusuyum. Aktif olarak eğitim hayatıma devam ederken bir yandan da hobi olarak teknolojiye dair güncel sorun ve öneriler hakkında yazılar yazmaktayım. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.