Bilgisayar Hızlandırma Yolları Nelerdir? | Pc Hızlandırma 2018

Bilgisayar Hızlandırma Yolları Nelerdir? | Pc Hızlandırma 2018
5 (100%) 9 Oy

Bilgisayar hızlandırma yolları konusu aslında dünyanın en kapsamlı bir konu olmasına rağmen bugün sizlere bu işlem hakkında en iyi can alıcı noktalara değinerek tek bir parçada anlatacağım.
Günümüz teknoloji çağında hemen hemen her evde ya da her 5 kişiden 2 sinde bir bilgisayar bulunmaktadır. Çünkü yaşadığımız bu yıllarda bir bilgisayar ve cep telefonu olmazsa olmazlar arasına girmektedir.

Herkes yeni ve pahalı bir bilgisayar aldığında ve programları en iyi çalıştığında sevinçten dört köşe olur. Ama otomatik olarak, sonunda bilgisayarımız rutin görevleri yapmak için bile bir süre zaman alan bir hale dönüşür.

bilgisayar hızlandırma

Bunların nedenlerini ve çözüm yollarını maddeler halinde anlatmaya başlayalım.

-Yavaşlayan bilgisayarın en yaygın sorunu gereksiz uygulamalarla bilgisayarı yormaktır. Bilgisayar kullanırkenen çok fazla kullanmadığımız proğramlar bilgisayar işlemcisinde az da olsa otomatik olarak çalışmaya devam eder yani RAM den yer alır bu durum haliyle bilgisayarınızı yavaşlatmaya ve zamanla da iyice donmaya neden olur.
Çözüm yolu ise Bilgisayar>>Program kaldır veya değiştir seçeneğine tıklayıp gereksiz programları kaldırmaktır.
-Bilgisayarınız en çok eforu açılırken harcar. Yani bilgisayarınızı açarken eğer masaüstünde çok programlarınız varsa bilgisayarınız hem geç açılacak hem de acil işlerinizde vakit kaybı yaptıracaktır.
Çözüm yolu ise kapsamlı bir temizlik programı ile gereksiz dosya ve uzantılarını temizlemektir. Bu işlem için öneri olarak ccleaner programını kullanın.

Peki Neler Yapılabilir?

Üstte anlattığım düzenli olarak karşımıza çıkan yavaşlama sorunlarıdır. Şimdi ise bilgisayar hızlandırma yolları olarak sizlere önerebileceğim en iyi etkili 20 yoldan bahsedeceğim.

20) Virüs programı kurun ve düzenli olarak bilgisayarınıza virüs taraması yapın.
Öneri olarak hala sürekli olarak kullandığım Webroot Secure Anywhere dir.
19) Masaüstü arka plan olarak sade siyah bir görüntü tercih edin. Kişisel resimleriniz ya da yüksek çözünürlüklü resimler RAM olarak çok fazla yer kaplar.
18) Hemen hemen tüm bilgisayarlarda pil kısmında güç tasarrufu seçeneği vardır. Bu işlem aynı zamanda şarj aletinin ömrünü uzatır.
17) Kullandığınız Windows sistemine göre son güncellemeler varsa mutlaka güncelleyiniz.
Ayarlar>>Güncelleştirme ve Güvenlik>>Windows Uptade>>Güncelleştirmeleri Denetle
16) Yerel disk C veya Yerel Disk D hangisini kullanıyorsanız % 25 alan olması gerekmektedir. Bunun için temizlik yapmanız şart yoksa disk gereksiz yere şiştiğinde bilgisayarınızda yavaşlama olur.

bilgisayar hızlandırma yöntemleri

15) CCleaner programını kurun ve kayıt defteri girdilerini temizleyin.

Programı bu linkten indirebilirsiniz..

Etkili Bilgisayar Hızlandırma Yolları

14) Masaüstü temiz olsun, eğer çok fazla dosya varsa hepsini tek bir klasör açarak orada toplayın.
13) Mail kutunuzu sıklıkla temizleyin.
12) Çalıştır ekranına ”msconfig” yazarak, gereksiz bulduğunuz programların tikini kaldırın.
11) İnternet geçmişinizi düzenli olarak silmeye özen gösterin. Uzun süreli kullanımda yavaşlayan bilgisayarında sürekli sabit diskinizde geçmişiniz ön belleğe alınır.
10) Başlat butonuna gelin ve disk birleştirme yazın, yapmanız gereken açılan ekrandan diskinizi birleştirin
9) Virüs programları bilgisayarı ağırlaştırabilir, yapmanız gereken bilgisayara yük bindirmeyen hafif programları seçin.
8) Sürücülerin güncel olduğundan emin olun, bir süre SlimDriver programını kullanabilirsiniz.

Programı bu linkten indirebilirsiniz.
7) Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, mutlaka fan soğutucu alın. Isınma anında bilgisayarınızın yavaşlaması normaldir ve bilgisayarı temiz bir masada kullanın.
6) Yavaşlayan bilgisayarı ilgili yerlere götürerek Overclock yapmasını isteyin, Overclock riskli bir işlem olmakla beraber işlemciyi hızlandırmaya yarar.
5) Hard Disk(ler) ve CD ROM(lar) da DMA etkinleştirilmeli. Bunun için;
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Donanım >> Aygıt Yönetisici >> IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler >> Birincil ve İkincil IDE Kanalı üstüne sağ tıklayıp >> Properties > Gelişmiş Ayarlar Tabı >> Aktarım Modunu tüm kanallar için “DMA kullanılabiliyorsa” olarak ayarlayın.
4) Oyun sevenler için kasma istemiyorsanız Game Booster isimli programı kurun.

Programı bu linkten indirebilirsiniz…
3) Ses Kartında Aygıttan Eşleştirme kapatılmalı. Bunun için;
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Ses Efekti ve Ses Aygıtları >> Donanım Tabı >> (listede ses kartınızı kontrol edin) >> Özellikler >> Ses Aygıtları >> (listede ses kartınızı kontrol edin) >> Özellikler >> Bu aygıttan eşleştirme kutusunu seçin.
2) Uzun süreli kullanımlarda bellek kullanımı artar ve bilgisayar ağırlaşmaya başlar. Bunun için her üç saatte bir bilgisayarı yeniden başlatın.
1) Görsel efektler minimum düzeyde olmalıdır. Bunun için ;
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Görsel Efektler Tabı >> En iyi performans için ayarla

Bir önceki yazımız olan Instagram Birden Fazla Hikaye 2018 | En İyi Hikaye Yazı Fontu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

oknyklt

Aktif olarak eğitim hayatıma devam ederken bir yandan da hobi olarak teknolojiye dair güncel sorunların çözümlerini siz değerli okuyucularıma araştırıp sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları Nelerdir? | Pc Hızlandırma 2018” için 4 yorum

 • Ocak 9, 2018 tarihinde, saat 10:55 pm
  Permalink

  Sayenizde bilgisayarım %100 hızlandı. Teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Ocak 9, 2018 tarihinde, saat 10:58 pm
   Permalink

   Teknoyuklet ailesi olarak bu güzide düşünceleriniz için teşekkür ederiz 🙂

   Yanıtla
 • Ocak 9, 2018 tarihinde, saat 10:57 pm
  Permalink

  Sayenizde bilgisayarımın hızı %90 arttı. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Ocak 9, 2018 tarihinde, saat 10:59 pm
   Permalink

   Teknoyuklet ailesi olarak bu güzide düşünceleriniz için teşekkür ederiz 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir